A magyar nemesi felkelés a francia háborúk időszakában, különös tekintettel Székesfehérvár és Fejér vármegye inszurrekciós szerepére
Kiadó: Városi Levéltár és Kutatóintézet
Szerző: Vizi László TamásSzékesfehérvár, 2014
Megvásárolható: 2000 Ft
Fülszöveg:
A 18–19. század fordulójának legtöbbet vitatott és legellentmondásosabb történelmi eseményei a francia háborúk idején négy ízben is fegyverbe szólított magyar nemesi felkelések voltak. A meghirdetett négy inszurrekció során több mint százezer inszurgens kapott katonai kiképzést és fogott fegyvert Bonaparte Napóleon seregei ellen. Bevetésükre azonban csak egyszer, az 1809-es hadjárat alkalmával került sor.
A mű szerzője arra törekszik, hogy az inszurrekciós eseményeket egy újszerű, helytörténeti nézőpontba helyezze. Ismerteti a napóleoni háborúk nemesi felkeléseinek nemzetközi és országos előzményeit, katonai és politikai hátterét, s egyúttal részletesen bemutatja azokat a helyi erőfeszítéseket, amelyekkel Fejér vármegye és Székesfehérvár szabad királyi városa az inszurrekciók sikeres megszervezéséhez hozzájárult. Ezáltal az országos köztörténet helyi, lokális megvalósulását tárja a téma iránt érdeklődő olvasók elé.
A kötet szerzője, a Kodolányi János Főiskola főiskolai tanára több mint két évtizede kutatja a napóleoni háborúk korának inszurrekcióit. Munkájában összegzi eddigi kutatásainak az eredményeit, bemutatja, és egyúttal összeveti a levéltári forrásokat a korszakra vonatkozó régebbi és legújabb szakirodalommal. Célja, hogy a magyar nemesi felkelések történetének előítéletektől mentes, objektív bemutatásával az inszurrekció végleg elfoglalhassa az őt megillető helyet a magyar közgondolkodásban.