
Levéltáros nekrológok, életutak, gyászhírek és gyászjelentések
(1800–2024)
Kiadó: Városi Levéltár és Kutatóintézet
Szerkesztő: Feiszt György
Székesfehérvár, 2025
Megvásárolható: 2500 Ft
323 oldal, fűzött, keményfedeles
„Fülszöveg”
Az elmúlt közel másfél évtizedben majd hétszáz elhunyt levéltáros nekrológját, gyászhírét, illetve gyászjelentését gyűjtöttük össze és adtuk közre két kötetben. 2012-ben a levéltári közleményekben és a levéltári szemlében napvilágot látott nekrológokat, 2022-ben pedig az időközben felgyorsult digitalizálás hozadékaként az elhunyt levéltárosokról a nyomtatott sajtóban közölt tudósításokat, továbbá a közgyűjteményekben őrzőit és hozzáférhető gyászjelentéseket jelentettük meg. Jelen kötet forrásanyaga többnyire a digitalizáció eredményeként elérthető tudósításokra támaszkodik ennek köszönhető, hogy a „levéltáros nekrológok” megközelítés az „életutak” kategóriával tágítható volt, hiszen a digitalizált lexikonok tucatjával adták elénk az elmúlt két évszázad több mint félszáz elhunyt tudós levéltárosának életútját, akikről nekrológ nem elérhető.
Az elmúlt időkben minden olyan személyt levéltárosnak neveztek aki bármely iratképzó szerv iratanyagát hivatásszerűen gondozta legyen az illető munkahelye törvényhatósági, oktatási- vagy közigazgatási intézmény, egyesület, egyházi felekezet, esetleg csaiádi archívum. Mivel nem éreztük magunkat hivatottnak hogy évtizedek vagy akár évszázadok múltán e kérdésben „igazságot” tegyünk jelen kötetünkbe felvettünk minden olyan személyt, akit digitalizált forrásban életútjának összefoglalásaként, gyászhírének nekrológjának közzétételekor vagy gyászjelentésében levéltárosnak tituláltak ez a megközelítés indokolta hogy egyes hajdani kollégákról nekrológjukkal párhuzamosan gyászjelentésüket is közzé tegyük kiváltképp akkor ha levéltárosként való megnevezésük csak az egyik típusú dokumentumban fordult elő.
Hasonló kérdésfelvetést vetett fel hogy a kötetben közöljük-e a levéltári közgyűjteményekben dolgozó, de nem iratórző tevékenységet folytató elhunyt személyek nekrológjait? Kollégákkal folytatott konzultációk után arra jutottunk hogy a róluk szóló írásokat csak akkor vesszük fel kötetünkbe, ha az illető személyekről a levéltári szakfolyóiratokban jelent meg publikáció.
Jelen kötetben 355 egykori levéltárosról emlékezünk meg, a témakörben kiadott két korábbi kötettel együtt mindösszesen 1014 hajdani kollégáról olvashatunk méltatást.
Feiszt György